Jebkura fiziska incidenta risināšana uzņēmumā var atšķirties no tā veida un rakstura. Taču ir vairāki principi, kas jāņem vērā ikvienam nozares profesionālim, lai šādas situācijas atrisinātu iespējami operatīvi un novērstu to atkārtošanos nākotnē.
1.Notikuma vieta jāsaglabā neskarta
Šis princips ir ļoti būtisks, jo, veicot jebkādu tālāku izmeklēšanu (neatkarīgi no tā, vai to nodrošinās pats uzņēmums vai drošības iestāde), ikviena izmaiņa notikuma vietā pēc incidenta var radīt apjukumu, novērst uzmanību, paildzināt izmeklēšanu vai izmainīt tās secinājumus. Notikuma vietas saglabāšanu var panākt, piemēram, piesaistot apsardzes darbiniekus vai teritoriju norobežojot ar brīdinājuma lentu, noslēdzot vai kā citādi fiziski ierobežojot tai piekļuvi.
2. Jāreaģē pārdomāti
Atkarībā no fiziskā incidenta veida atšķiras pirmie reaģēšanas soļi. Piemēram, ugunsgrēka gadījumā vispirms jāinformē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests un tikai tad jāveic pārējās risku novēršanas darbības. Taču, ja uzņēmumā izcēlies konflikts starp darbiniekiem vai notikusi zādzība, vispirms jānoskaidro notikušā apstākļi, jāsagatavo pierādījumi un tikai tad jāpieņem lēmums, vai vērsties pie tiesībsargājošajām iestādēm. Iespējams, incidentu var atrisināt arī iekšēji.
3. Jāsaglabā visi pierādījumi
Visbiežāk pierādījumi būs ieraksti no videonovērošanas kamerām. Nodrošinot to darbību, iesakām ievērot “vajadzība zināt” jeb “need-to-know” pieeju. Proti, rūpēties, lai ieraksti ir pieejami tikai tiem darbiniekiem, kas atbild par incidenta risināšanu, un netiek izplatīti ārpus atbildīgo darbinieku loka. Piemēram, liedzot ierakstu arhīva piekļuvi nesaistītajiem darbiniekiem vai ierakstu pārvietojot ārpus kopējās videonovērošanas pārvaldības sistēmas un izdzēšot no tās.
Atkarībā no incidenta var rasties nepieciešamība fiksēt arī cilvēkus, kas, iespējams, redzējuši šo notikumu, kā arī apkārtnē esošās automašīnas ar videoreģistratoriem vai videonovērošanas kameras tuvumā esošajos objektos. Arī uzņēmuma darbinieki drīkst aptaujāt apkārtējos lieciniekus, fiksēt automašīnas ar videoreģistratoriem vai uzrunāt apkārtējo objektu atbildīgos par videonovērošanu.
4. Jāveic pēcincidenta analīze
Pēc jebkura fiziskā incidenta ir svarīgi veikt analīzi, izvērtējot notikušā apstākļus un iesaistīto pušu rīcību. Tā palīdzēs noteikt, ko var darīt labāk, lai šāda situācija vairs neatkārtotos. Līdzīgi kā kiberdrošībā, arī fiziskās drošības incidentiem var sagatavot rokasgrāmatas jeb “incident playbook”, kurās aprakstīta rīcība konkrētos gadījumos. Tās var sagatavot arī pirms incidenta, bet noteikti jāpārskata pēcincidenta analīzē.